Akcesoria ogrodowe

Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?

Magdalena Fijałkowska17 lutego 20246 min
Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?

Eko ozdoba choinkowa to świetny sposób na ponowne wykorzystanie różnych materiałów i przedmiotów, które normalnie wylądowałyby na śmietniku. Wiele rzeczy, które na co dzień uznajemy za niepotrzebne śmieci, może posłużyć do wykonania niepowtarzalnych, oryginalnych ozdób choinkowych. Wystarczy odrobina kreatywności i rękodzielniczego zacięcia, by z papieru, plastiku, sznurka czy tektury powstały kolorowe bombki, gwiazdki czy łańcuchy. Samodzielne robienie eko ozdób to świetna zabawa, a także okazja do spędzenia czasu z rodziną.

Kluczowe wnioski:
  • Robienie ozdób choinkowych z recyklingu to kreatywny pomysł na Boże Narodzenie.
  • Z odpadów z papieru, plastiku, metalu można zrobić niepowtarzalne dekoracje.
  • Wspólne wykonywanie eko ozdób to świetna zabawa i okazja do integracji.
  • Ozdoby z recyklingu są przyjazne środowisku i pomagają ograniczyć ilość odpadów.
  • Wykonanie własnych, oryginalnych dekoracji choinkowych nie wymaga dużych nakładów.

Z odpadów z papieru

Papier jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych materiałów do wykonania eko ozdób choinkowych. Można wykorzystać zarówno kolorowy papier, gazety, czasopisma, jak i tekturę lub karton. Z papieru łatwo wykonać gwiazdki, bombki, łańcuchy czy choinkowe wieszaczki.

Do stworzenia ozdób wystarczą proste narzędzia takie jak nożyczki, klej i ozdobny sznureczek. Można wyciąć z papieru i kartonu różne kształty geometryczne lub szablony, które później pomalować lub ozdobić. Ciekawe efekty daje też tworzenie kolorowych kulek z pozaginanych gazet lub bibuły marszczonej na gorącym kleju.

Papierowe ekologiczne ozdoby choinkowe są lekkie, można je łatwo powiesić na choince. Dodatkowo takie ozdoby są tanie w wykonaniu, a przy ich robieniu dobrze bawić się będą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Ozdoby z makulatury

Bardzo oryginalne eko ozdoby można wykonać z makulatury, czyli zebranego i sprasowanego papieru. Z takiej "kartonowej" masy papierowej wycina się dowolne kształty, które można malować, oklejać bibułą lub folią aluminiową. Ozdoby z makulatury są lekkie i wytrzymałe.

Przed świętami warto zebrać niepotrzebne kartki, gazety i zamienić je w Bożonarodzeniową dekorację. To doskonały recycling i sposób na ekologiczne ozdoby choinkowe z odpadów.

Ozdoby z plastikowych butelek

Butelki PET po napojach to materiał, który najczęściej wyrzucamy, a szkoda, bo może posłużyć do wykonania interesujących eko ozdób choinkowych. Wystarczy butelki umyć, wysuszyć i pociąć nożyczkami na małe, kolorowe paski.

Z takich pasków plastiku możemy zrobić łańcuchy choinkowe, wiążąc lub sklejając je w długie girlandy. Można też zwijać je w spiralne kształty, przypominające wici roślinne albo po prostu skręcać i wiązać w bałwankowate kształty.

Ozdoby z plastiku są lekkie, kolorowe i błyszczące. Dobrze komponują się z tradycyjnymi szklanymi bombkami. To ciekawy ekologiczny wybór dla osób ceniących recykling.

Ozdoby choinkowe wykonane własnoręcznie z surowców wtórnych to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też dobra zabawa i satysfakcja z ponownego wykorzystania materiałów.

Czytaj więcej:Eleganckie kosze do kuchni: Jak ułatwiają segregację?

Z folii aluminiowej lub puszek

Folia aluminiowa, puszki po napojach czy konserwach również mogą ozdobić choinkę, zamiast wylądować na śmietniku. Wystarczy pociąć je nożyczkami na niewielkie, błyszczące paseczki.

Z folii aluminiowej można wykonywać gwiazdki, kule, a nawet całe łańcuchy, skręcając i łącząc ze sobą pozaginane paski. Podobnie pocięte, rozgniecione fragmenty puszek dają ciekawy, nowoczesny efekt na choince.

Metaliczne, lśniące ozdoby doskonale odbijają światło lampek choinkowych. Są też bardzo lekkie. Stanowią oryginalny dodatek do tradycyjnych bombek.

Bezpieczne ozdoby z metalu

Tworząc ekologiczne ozdoby choinkowe z odpadów, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Ostre fragmenty blachy należy zagiąć lub zakleić taśmą, by nie stwarzały zagrożenia. Ozdoby z metalu nie są odpowiednie dla małych dzieci.

Jeśli chcemy stworzyć bezpieczne ozdoby, lepiej wybrać gładką, miękką folię aluminiową. Unikajmy ostrych krawędzi i zadziorów podczas wycinania elementów do dekoracji.

Z gałązek i szyszek z lasu

Zdjęcie Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?

Eko ozdoby choinkowe można wykonać także z naturalnych materiałów pochodzących z lasu - gałązek, szyszek, mechu czy kory. Wykorzystując bożonarodzeniowe spacery, warto zebrać ciekawe gałązki, małe szyszki, kawałki kory.

Z suchych gałązek można komponować proste gwiazdki, połączone drucikiem. Szyszki świetnie wyglądają zawieszone pojedynczo na sznurku albo nanizane na nić w formie naturalnych, leśnych łańcuchów.

Kora, mech i małe gałązki sprawdzą się jako materiał do dekorowania i obtaczania gotowych ozdób z innych materiałów, np. styropianu czy plastiku. Dzięki nim ozdoby nabiorą naturalnego charakteru.

Materiał Pomysł na ozdobę
Gałązki Gwiazdki, pająki
Szyszki Pojedyncze lub w łańcuchu
Kora Otaczanie ozdób

Z makaronu lub ziaren kawy

Makaron w kształcie liter alfabetu oraz prażone ziarna kawy to kolejne nietypowe materiały do wykonania ekologicznych ozdób choinkowych z odpadów. Z ugotowanych makaronów można układać choinkowe napisy, litery lub proste kształty.

Z kawy zrobimy ozdoby, klejąc ziarna na kartkę w formie choinek, gwiazdek i innych symboli. Można też nanieść na szablon klej i posypać ziarnami kawy dla uzyskania ciekawej faktury.

Makaron i kawa to naturalne produkty, które świetnie komponują się z tradycyjną, świąteczną choinką. Ozdoby z nich będą wyjątkową ozdobą.

  • Ozdoby z makaronu można układać w kształty liter lub prostych symboli świątecznych.
  • Ziarna kawy posypane na klej tworzą ciekawą, naturalną fakturę ozdób.

Z wydmuszek orzecha i pestek

Wydmuszki po orzechach włoskich i pestkach słonecznika czy dyni to ekologiczny i dostępny materiał na ozdoby choinkowe. Wystarczy je oczyścić, wysuszyć i pomalować na wybrany kolor.

Z pomalowanych wydmuszek można układać gwiazdki lub kleić je na sznureczku, tworząc naturalne, drewniane łańcuchy. Można też połączyć je w formie klasycznych bombek albo posypać brokatem dla większej ozdobności.

Tego typu ozdoby doskonale wpasowują się w ekologiczny, naturalny charakter świąt Bożego Narodzenia. Są trwałe i mogą służyć nam przez lata.

Podsumowanie

Wykonanie własnych, ekologicznych ozdób choinkowych z materiałów recycled to świetny pomysł na kreatywne spędzenie czasu przed świętami. Z odpadów takich jak papier, plastik, metal czy naturalne materiały z lasu można wyczarować niepowtarzalne, oryginalne dekoracje na choinkę. Robienie ozdób to dobra zabawa dla całej rodziny.

Eko ozdoby są też przyjazne środowisku, bo pozwalają ponownie wykorzystać materiały, które normalnie wyrzucilibyśmy. Dają satysfakcję z ich przetworzenia i przy okazji pozwalają zaoszczędzić pieniądze na gotowych ozdobach sklepowych. Świąteczna choinka ubrana w DIY dekoracje z recyklingu będzie wyjątkowa i oryginalna.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
  2. Grzyby babie uszy i wronie uszy - porównanie dwóch gatunków
  3. Ile cukru dziennie można bezpiecznie spożywać? Zalecenia
  4. Agama błotna - wygląd, środowisko życia i charakterystyka gada
  5. Jak segregować odpady w domu? Poradnik krok po kroku
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły