Na śmieci w domu jest problem, z którym boryka się wielu Polaków. Niestety często nie wiemy, jak prawidłowo segregować odpady i co wrzucać do poszczególnych pojemników. W tym poradniku krok po kroku dowiesz się jak skutecznie zarządzać śmieciami we własnym domu.
Kluczowe wnioski:- Segregowanie śmieci pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska.
- Prawidłowa segregacja odpadów w domu nie jest trudna, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.
- Warto oznaczyć pojemniki naklejkami informującymi, jakie odpady do nich wrzucać.
- Szklane opakowania trzeba wypłukać przed wyrzuceniem do pojemnika.
- Plastikowe opakowania należy zgniatać przed wrzuceniem do śmieci.
Na śmieci w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym powstaje bardzo dużo odpadów. Odpowiednia segregacja śmieci w kuchni jest więc niezwykle istotna.
Warto zacząć od przygotowania worków na śmieci w różnych kolorach, oznaczających poszczególne frakcje odpadów. Niezbędne będą worki żółte na plastik i metale, zielone na szkło oraz czarne na odpady zmieszane. Dobrym rozwiązaniem jest stelaż na worki, dzięki czemu będą zajmować mniej miejsca.
Główne rodzaje odpadów
W kuchni powstają przede wszystkim odpady spożywcze - obierki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia. Tego typu bioodpady wrzucamy do worka na odpady zmieszane.
Oprócz tego mamy opakowania, które bezwzględnie musimy sortować - butelki i słoiki szklane, plastikowe butelki po napojach, puszki, opakowania po produktach spożywczych wykonane z folii i plastiku.
Na śmieci w łazience
W łazience również produkujemy sporo śmieci. Z jednej strony są to opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, z drugiej - odpady higieniczne.
Segregacja odpadów w łazience pozwala na ponowne wykorzystanie wielu surowców wtórnych.
Opakowania plastikowe po szamponach, pasta do zębów, detergenty - wszystko, co nie jest zabrudzone substancjami chemicznymi można wrzucić do worka z tworzywami sztucznymi. Tuby, blistry po lekach trafiają tam również.
Rodzaj opakowania | Frakcja odpadów |
Słoiki szklane | Szkło |
Butelki plastikowe | Tworzywa sztuczne |
Tuby, blistry po lekach | Tworzywa sztuczne |
Z odpadami higienicznymi jest już trudniej. Zużyte podpaski, pieluszki, patyczki higieniczne, waty, waciki - to wszystko trafia do odpadów zmieszanych.
Czytaj więcej:Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?
Na śmieci w sypialni
Sypialnia to kolejne pomieszczenie, w którym produkujemy sporo śmieci. Często gromadzimy tu przedmioty z różnych materiałów, które z czasem się zużywają lub psują i chcemy się ich pozbyć.
Co można wyrzucić do pojemników przeznaczonych na surowce wtórne?
- Kartony, tekturę, papier - do makulatury
- Metale, wieszaki ubraniowe - do metali
Do odpadów zmieszanych trafią niestety zużyte ubrania i obuwie, zabawki i akcesoria wykonane z różnych materiałów.
Meble i sprzęt AGD
Z sypialni czasem trzeba również usunąć zużyte meble czy sprzęt AGD. Warto wiedzieć, że nie należy wystawiać ich przed blok - trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki lub zamówić transport.
Na śmieci w salonie
Salon, czyli pokój dzienny, to miejsce, gdzie domownicy spędzają wspólnie czas. Również tu produkowane są śmieci, które warto we właściwy sposób posegregować.
Dużą część odpadów z salonu stanowią opakowania po produktach spożywczych. Mogą to być kartony po mleku i sokach, folia, kubeczki po jogurtach, butelki i puszki po napojach. Tego typu śmieci segregujemy według materiału i wrzucamy odpowiednio do: makulatury, tworzyw sztucznych, metali lub szkła.
Czasem z salonu trzeba wynieść też meble i inne duże gabaryty, z których zrezygnowano. Nie można ich pozostawiać przy śmietnikach, tylko trzeba zamówić ich transport i utylizację.
Na śmieci w piwnicy
Piwnica pełni funkcję schowka, trafiają tam różne rzeczy - niektóre z nich po pewnym czasie mogą stać się odpadem. Wtedy trzeba sprawdzić, czy nie nadają się do ponownego użycia lub przerobu.
Część przedmiotów zalegających w piwnicy może jeszcze komuś posłużyć. Warto przekazać je do punktu oddającego rzeczy używane lub umieścić ogłoszenie w serwisie z bezpłatnymi przedmiotami.
Materiały, które się nie przydadzą, trzeba posegregować. Kartony, opakowania papierowe trafią do makulatury, folie, plastik - do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło i metale do odpowiednich kontenerów.
Na śmieci w garażu
W garażu i na strychu również zbierają się różnego rodzaju odpady. Często są to większe gabaryty, meble, sprzęt AGD, materiały budowlane.
Istotna zasada jest taka, że nie można zostawiać tego typu śmieci przy pojemnikach na odpady komunalne. Koniecznie trzeba zamówić transport i utylizację, która odbywa się w profesjonalnych punktach przyjęć odpadów.
Mniejsze przedmioty warto spróbować naprawić lub przekazać komuś do ponownego wykorzystania. Tylko w ostateczności wyrzucamy je na śmietnik odpowiednio segregując.
Podsumowanie
Prawidłowa segregacja śmieci w domu jest niezwykle istotna, aby zminimalizować ilość odpadów trafiających na składowiska. Przygotowanie worków w odpowiednich kolorach na poszczególne frakcje i stelaży bądź stojaków na worki ułatwi ich przechowywanie.
Należy pamiętać, by oprócz standardowych: szkła, papieru, tworzyw sztucznych i metali, oddzielać także odpady biodegradowalne. W zależności od pomieszczenia - kuchni, łazienki, sypialni, salonu czy piwnicy, rodzaj produkowanych śmieci będzie się różnił. Umiejętne grupowanie ich to podstawa segregacji.