Odpady bio

Kolorystyka śmietników do segregacji: Poradnik

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska24.02.20245 min.
Kolorystyka śmietników do segregacji: Poradnik

Kolory śmietników są kluczowe dla prawidłowej segregacji odpadów. W zależności od rodzaju odpadu wyrzucamy je do śmietników o odpowiednim kolorze – dzięki temu możliwe jest późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych. W niniejszym poradniku dowiesz się, jak rozpoznać poszczególne kolory pojemników oraz jakich odpadów do nich nie wrzucać. Poznasz także podstawowe zasady segregowania śmieci.

Kluczowe wnioski:

 • Kolory śmietników oznaczają rodzaj odpadów
 • Nie wrzucaj odpadów do niewłaściwych pojemników
 • Segreguj starannie, by ułatwić recykling
 • Sprawdzaj lokalne przepisy dot. segregacji
 • Dbajmy o środowisko i segregujmy razem!

Kolory śmietników na papier

Śmietniki przeznaczone na papier są zazwyczaj koloru niebieskiego. Wrzucamy do nich gazety, czasopisma, katalogi, zeszyty, książki, torebki papierowe, pudełka tekturowe oraz papier biurowy.

Nie powinniśmy natomiast umieszczać w tych pojemnikach:

 • papieru pokrytego folią lub laminowanego
 • kartonów po mleku i napojach
 • papierów zatłuszczonych lub mocno zabrudzonych
 • pieluch jednorazowych i podpasek higienicznych

Tak przygotowany, posortowany papier nadaje się do ponownego przetworzenia i produkcji nowych opakowań z tego materiału. Dzięki temu znacząco ograniczamy zużycie surowca drzewnego. Pamiętajmy więc o dokładnym czyszczeniu makulatury z elementów, które uniemożliwiłyby jej recykling.

Jak spakować papier do śmietnika?

Przed wrzuceniem odpadów papierowych do pojemnika, należy je odpowiednio spakować, by zajmowały jak najmniej miejsca. Pudełka i kartony zgniatajmy lub składajmy. Gazety i czasopisma wiążmy sznurkiem lub wkładajmy do papierowych toreb.

Dzięki temu bezproblemowo zmieścimy większą ilość makulatury w pojemniku przeznaczonym na ten rodzaj śmieci. To z kolei przełoży się na mniejszą liczbę wywozów i niższe koszty odbioru odpadów z naszej posesji.

Kolory śmietników na szkło

Kolory pojemników przeznaczonych na szkło to zazwyczaj zielony i biały. Umieszczamy w nich opakowania szklane po żywności i napojach, słoiki oraz butelki. Ważne jest, aby były one dokładnie opróżnione z zawartości i wyczyszczone.

Do śmietników na szkło nie powinny trafić natomiast:

 • ceramika, doniczki, porcelana, fajans
 • szkło stołowe, szkło zbrojone
 • żarówki i świetlówki
 • reflektory, szyby okienne i samochodowe
 • lustra i witraże

Szkło jest materiałem w 100% nadającym się do recyklingu. Można je przetwarzać bez ograniczeń i ponownie wykorzystywać do produkcji nowych opakowań szklanych. Dlatego tak istotna jest właściwa segregacja tego typu odpadów w gospodarstwach domowych i firmach.

Szkło to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opakowaniowych. Przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia zużycia energii w przemyśle.

Rodzaj odpadu szklanegoKolor pojemnika
Opakowania bezbarwneBiały
Opakowania koloroweZielony

Czytaj więcej:Wymiary kontenerów na śmieci: Poradnik wyboru

Kolory śmietników na plastik

Pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych mają kolor żółty. Wrzucamy do nich opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach, artykułach spożywczych. Mogą to być np. butelki PET, opakowania po jogurtach, kubki po produktach instant, torby i worki foliowe.

Nie umieszczamy natomiast w tych śmietnikach:

 • zabawek z tworzywa
 • mebli ogrodowych
 • części samochodowych
 • sprzętu AGD i RTV

Ponieważ wymagają one odrębnej zbiórki i recyklingu.

Po sortowaniu, odpady z tworzyw sztucznych mogą posłużyć do produkcji nowych przedmiotów z tego materiału. Granulat uzyskany w wyniku przetworzenia plastikowych śmieci znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Jak zgniatać plastic?

Przed wyrzuceniem odpadów plastikowych do śmietnika, dokładnie je zgniatajmy – dzięki temu zajmą znacznie mniej miejsca. Warto rozważyć zakup domowej prasy do zgniatania plastikowych butelek, która w prosty i szybki sposób pozwala zredukować ich objętość nawet 10-krotnie!

Kolory śmietników na bioodpady

Zdjęcie Kolorystyka śmietników do segregacji: Poradnik

Pojemniki służące do zbierania bioodpadów mają zwykle kolor brązowy. Wrzucamy do nich resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, gałęzie drzew i krzewów. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu tych koszy ze względu na szybko psujące się odpady.

Nie powinny się tam znaleźć:

 • mięso, kości i wędliny
 • oleje jadalne
 • płynne resztki potraw
 • popiół z kominka

Bioodpady podlegają biodegradacji i kompostowaniu, dzięki czemu można z nich uzyskać wartościowy nawóz. Segregując je poprawnie, dbamy o środowisko naturalne. Rozkładające się organiczne pozostałości nie trafiają na składowiska, nie emitując przy tym szkodliwego gazu wysypiskowego.

Kolory śmietników na metale

Pojemniki na odpady metalowe mają zwykle kolor szary. Wrzucamy do nich puszki, puste opakowania po konserwach, metalowe naczynia kuchenne, drobny złom żelazny i metale kolorowe.

Nie umieszczamy tam:

 • baterii i akumulatorów
 • sprzętu AGD
 • żarówek

Ponieważ te frakcje odpadów wymagają selektywnej zbiórki i odrębnego traktowania.

Metale są materiałami w 100% nadającymi się do recyclingu i powtórnego wykorzystania w przemyśle metalurgicznym. Dlatego tak ważna jest właściwa segregacja tego typu śmieci przez mieszkańców miast i wsi.

Kolory śmietników na inne odpady

Wyrzucanie niesegregowanych śmieci odbywa się do pojemników czarnych. Lądują tam wszelkie pozostałości, których nie można odzyskać w procesie recyklingu jak np.:

 • zatłuszczony papier
 • lustra
 • pieluchy, podpaski
 • styropian
 • porcelana
 • żarówki

Należy ograniczać ilość tego typu niesegregowanych odpadów, ponieważ kierowane są one na składowiska i do spalarni. Każda dodatkowa frakcja śmieci poddana recyklingowi to pozytywny wpływ na nasze środowisko!

Podsumowanie

Kolory śmietników oznaczają poszczególne rodzaje odpadów przeznaczonych do selektywnej zbiórki. Dzięki temu możliwy jest ich recykling i ponowne wykorzystanie, a tym samym ochrona środowiska naturalnego. Niebieskie pojemniki są na makulaturę, zielone i białe na opakowania szklane, żółte na tworzywa sztuczne, brązowe na bioodpady, szare na metale, a czarne na pozostałe śmieci.

Prawidłowa segregacja odpadów w domu zależy od nas samych. Wrzucajmy je do odpowiednich kolorów pojemników i pamiętajmy, by wcześniej oczyścić i zgnieść. Tylko wspólny wysiłek i dyscyplina pozwolą zadbać o nasze środowisko i planetę dla przyszłych pokoleń.

Najczęstsze pytania

Najpopularniejsze kolory pojemników to: niebieski na papier, zielony na szkło bezbarwne, biały na szkło kolorowe, żółty na plastik, brązowy na bioodpady, szary na metale i czarny na odpady zmieszane.

Do żółtych pojemników na plastik i metal należy wrzucać opróżnione butelki PET, opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, plastikowe torby, worki, kubeczki, zakrętki od słoików oraz puszki i drobny złom.

Przed wrzuceniem śmieci do pojemnika, należy je odpowiednio oczyścić i pozbawić resztek jedzenia czy płynów. Papier i kartony warto poskładać, sprasować lub związać, by zajmowały mniej miejsca. Plastik i metale trzeba solidnie zgnieść.

Każdy pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów posiada specjalną naklejkę informacyjną o tym, jakich śmieci nie można do niego wrzucać. Znajdują się tam również odpowiednie piktogramy ułatwiające segregowanie.

Segregacja odpadów ma kolosalne znaczenie dla ochrony środowiska i oszczędności zasobów naturalnych naszej planety. Dzięki niemu możliwy jest też recycling, a tym samym ponowne wykorzystanie wielu cennych surowców wtórnych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
 2. Jak segregować odpady w domu? Poradnik krok po kroku
 3. Poradnik: Gdzie wyrzucać zużyte ubrania?
 4. Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?
 5. Kolory koszy do segregacji: Jak poprawnie je dobierać?
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Znaczenie kolorów w segregacji odpadów
Odpady bioZnaczenie kolorów w segregacji odpadów

Kolory pojemników do segregacji odpadów - przewodnik. Dowiedz się jakie znaczenie mają poszczególne kolory i do jakich frakcji śmieci są przypisane. Porady jak dzięki kolorom łatwiej segregować odpady.