Kontener odpady to bardzo przydatne rozwiązanie dla firm oraz instytucji, które na co dzień muszą radzić sobie z dużą ilością odpadów. Dobranie odpowiedniego modelu i pojemności kontenera jest kluczowe, aby optymalnie dostosować go do własnych potrzeb.
Kluczowe wnioski:- Należy dobrać odpowiednią pojemność kontenera, aby nie był ani za mały, ani za duży.
- Istotny jest także materiał i konstrukcja kontenera - powinien być wytrzymały i trwały.
- Dobrze wybrać kontener z odpowiednimi zabezpieczeniami i poziomem bezpieczeństwa.
- Miejsce ustawienia kontenera musi umożliwiać swobodny do niego dostęp.
- Przed zakupem warto porównać oferty różnych firm i wybrać najlepszą opcję.
Jak dobrać odpowiedni kontener
Wybór odpowiedniego kontenera na odpady jest kluczowy, aby móc w sposób bezpieczny i higieniczny przechowywać śmieci w firmie lub instytucji. Należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Przede wszystkim trzeba określić, jakiego rodzaju odpady będą gromadzone w kontenerze. Innego pojemnika potrzebuje się do odpadów komunalnych czy biurowych, a innego do substancji niebezpiecznych lub medycznych. Dobierając kontener, należy sprawdzić, czy jest przeznaczony do gromadzenia konkretnego typu śmieci.
Kolejną ważną kwestią jest pojemność kontenera na odpady. Powinna być optymalnie dopasowana do ilości odpadów produkowanych w ciągu tygodnia lub miesiąca. Zbyt mały kontener będzie szybko się zapełniał, a zbyt duży zajmie niepotrzebnie miejsce.
Typy kontenerów
Na rynku dostępne są różne typy kontenerów na odpady, które różnią się parametrami i zastosowaniem:
- Kontenery otwarte - tanie, do selektywnej zbiórki odpadów.
- Kontenery zamknięte - droższe, chronią odpady przed czynnikami zewnętrznymi.
Pojemność kontenerów przemysłowych
Kontenery przemysłowe maja zazwyczaj dużą pojemność, sięgającą nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych. Stosuje się następujące objętości:
7 m3 | 10 m3 |
14 m3 | 18 m3 |
22 m3 | 36 m3 |
Im większa pojemność kontenera, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Jednak duże kontenery zajmują sporo miejsca i mogą być trudniejsze do manewrowania.
Czytaj więcej:Wszystko o filtrach zewnętrznych: Poradnik wyboru
Poziomy bezpieczeństwa kontenerów
Kontenery na odpady, zwłaszcza do substancji niebezpiecznych, powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia. Wyróżnia się 4 poziomy bezpieczeństwa:
Kontener bezpieczny to taki, który chroni ludzi i środowisko przed szkodliwym działaniem odpadów w nim gromadzonych.
Najwyższy, 4 poziom gwarantuje pełną ochronę przed wyciekiem substancji z kontenera. Niższe poziomy zapewniają coraz mniejszą szczelność.
Odpowiednia konstrukcja kontenera
Konstrukcja kontenera odpady powinna być solidna i wytrzymała. Kontener będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i agresywnych substancji.
Dlatego korpus i wieko kontenera wykonuje się zwykle ze stali ocynkowanej bądź ze stali nierdzewnej. Te materiały zapewniają wysoką trwałość. Kontener powinien też mieć solidne zamknięcia.
Materiały wykonania
Do produkcji kontenerów na odpady stosuje się:
- Stal ocynkowaną ogniowo
- Stal nierdzewną
Stal nierdzewna jest droższa, ale odporna na korozję.
Rekomendowane miejsce ustawienia
bardzo ważne jest, aby kontener na odpady ustawić w dobrze wentylowanym miejscu, najlepiej na zewnątrz budynku. Musi też być łatwy dostęp dla pracowników wrzucających odpady oraz dla firmy wywożącej odpady z kontenera.
Miejsce pod kontener należy utwardzić i zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Idealnie, gdy znajduje się w pobliżu ujęcia wody do ewentualnego spłukania powierzchni.
Umiejscowienie kontenerów na odpady jest istotną kwestią, gdyż ma wpływ na wygodę korzystania, a także na bezpieczeństwo pracowników i ochronę środowiska.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniego kontenera na odpady jest istotną kwestią dla każdego przedsiębiorstwa czy instytucji. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, aby pojemnik optymalnie spełniał swoją funkcję.
Bardzo ważny jest dobór typu i pojemności kontenera odpady, tak aby nie był ani za mały, ani za duży. Równie istotna jest solidna konstrukcja, zabezpieczająca przed wyciekami i uszkodzeniami mechanicznymi. Kontener powinien też znajdować się w dobrze wentylowanym i łatwo dostępnym miejscu.