Recykling

"Kosz" po angielsku i inne terminy związane z odpadami

Magdalena Fijałkowska24 lutego 20244 min
"Kosz" po angielsku i inne terminy związane z odpadami

Kosz po angielsku to "trash can" lub "waste basket", ale istnieje wiele innych terminów związanych z odpadami w języku angielskim.

Kluczowe wnioski:

  • Kosz na śmieci to "trash can", a kosz na papier to "wastepaper basket".
  • Odpady zmieszane po angielsku to "mixed waste", a odpady niebezpieczne to "hazardous waste".
  • Proces sortowania śmieci to "waste sorting", a ich recykling to "waste recycling".
  • Firma zajmująca się odbiorem odpadów to "waste management company".
  • Punkt składowania lub przetwarzania odpadów to "landfill site" lub "waste treatment plant".

Kosz po angielsku to trash can

Podstawowym określeniem na kosz na śmieci w języku angielskim jest "trash can". Jest to potoczne określenie, które odnosi się zarówno do małych koszy w domach czy biurach, jak i do dużych kontenerów na odpady.

Innym często używanym określeniem jest "wastebasket". Jest ono bardziej formalne i zazwyczaj odnosi się do niewielkich koszy w pomieszczeniach, do których wrzuca się śmieci typu papiery czy drobne odpadki.

Kosz specjalnie przeznaczony do zbierania makulatury określa się jako "wastepaper basket". Jest to po prostu kosz na papier przeznaczony do późniejszego recyklingu.

Kosze metalowe i plastikowe

Kosze na śmieci mogą być wykonane z różnych materiałów. Te metalowe to po angielsku "metal trash can", a te z tworzyw sztucznych to "plastic trash can". Rozróżnienie to jest istotne zwłaszcza przy segregacji odpadów.

Plastikowe i metalowe kosze mają różne zastosowania. Te pierwsze są często używane w domach ze względu na niską cenę i wagę. Metalowe z kolei są solidniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Różne rodzaje koszy na odpady

Istnieje szeroka gama koszy na odpady przeznaczonych do różnych zastosowań. W typowych gospodarstwach domowych używa się koszy o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów.

Większe kontenery na śmieci, tzw. "dumpsters", są używane na zewnątrz budynków oraz w zakładach przemysłowych i handlowych do gromadzenia odpadów przed ich wywozem. Ich pojemność sięga nawet kilku metrów sześciennych.

Pojemniki do segregacji

Coraz popularniejsze stają się kosze służące do segregacji odpadów, czyli "recycling bins". Mają one oddzielne komory bądź otwory na poszczególne frakcje śmieci.

Segregację ułatwiają także specjalne worki (tzw. "trash bags"), które są przeznaczone na określony rodzaj odpadu, np. szkło czy tworzywa sztuczne. Używa się ich zwłaszcza przy większych ilościach śmieci.

Czytaj więcej:Praktyczne użycie 200l beczki na wodę: Porady i wskazówki

Segregacja odpadów po angielsku

Segregacja odpadów, inaczej recykling, to w języku angielskim "waste sorting" lub "waste separation". Jest to wstępny etap przygotowania śmieci do odzysku surowców wtórnych.

Podstawowy podział obejmuje następujące frakcje: "paper and cardboard" na makulaturę i tekturę, "glass" na szkło, "plastics" na tworzywa sztuczne, "metals" na metale oraz "biodegradable waste" na odpady ulegające biodegradacji.

Odpady niebezpieczne

Specjalną kategorię odpadów stanowią tzw. "hazardous waste", czyli odpady niebezpieczne. Są to substancje toksyczne, łatwopalne, wybuchowe lub promieniotwórcze, które wymagają odrębnego sposobu zagospodarowania z uwagi na zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Typowe odpady niebezpieczne to m.in. rozpuszczalniki, farby, oleje odpadowe, środki ochrony roślin czy świetlówki.

Recykling i powtórne wykorzystanie śmieci

Zdjęcie

Po segregacji odpady trafiają do zakładów przetwórczych, gdzie poddaje się je recyklingowi. Jest to proces odzyskiwania surowców wtórnych, które po przetworzeniu zostają wykorzystane do produkcji nowych wyrobów.

W języku angielskim cały proces nosi nazwę "recycling" lub "waste recycling". Umożliwia on znaczne oszczędności surowców naturalnych oraz ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, czyli "landfill sites".

Recykling to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Odzyskane surowce zastępują konieczność eksploatacji zasobów Ziemi, zmniejszając tym samym degradację naszej planety.

Nowe metody wykorzystania odpadów

Oprócz tradycyjnego recyklingu poszukuje się też innych metod zagospodarowania śmieci. Nowatorskim rozwiązaniem jest np. przetwarzanie niektórych frakcji odpadów na paliwo alternatywne (tzw. RDF - Refuse Derived Fuel) do celów energetycznych.

Coraz powszechniejsze staje się również kompostowanie bioodpadów, dzięki któremu z odpadków organicznych otrzymuje się nawóz - "compost", wykorzystywany następnie w rolnictwie i ogrodnictwie.

Jak pozbyć się odpadów po angielsku

W większości rozwiniętych krajów obowiązują przepisy dotyczące postępowania z odpadami. Zabraniają one porzucania śmieci w przypadkowych miejscach, nakazując korzystanie ze specjalnie wyznaczonych punktów ich zbiórki.

Rodzaj punktu zbiórki Określenie po angielsku
Pojemnik na odpady Waste bin
Kontener Dumpster
Wysypisko śmieci Landfill site
Sortownia Waste sorting facility

Najprostszą metodą jest wyrzucenie worka ze śmieciami do pojemnika na odpady, co po angielsku określa się jako "take out the trash". Można też zawieźć odpady na lokalne wysypisko (ang. "take to the landfill") lub do punktu składowania odpadów wielkogabarytowych (ang. "waste collection point").

Istnieją również specjalne usługi odbioru odpadów z gospodarstw domowych lub firm świadczone przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, tzw. "waste management companies".

Podsumowanie

Kosz na śmieci po angielsku to "trash can", a mały koszyk, np. na biurku, to "wastebasket". Istnieje wiele różnych rodzajów koszy przeznaczonych do odpadów, zarówno tych małych używanych w domach, jak i dużych kontenerów czy pojemników do segregacji.

Artykuł omawia terminologię związaną z zagadnieniem odpadów w języku angielskim. Wyjaśnia m.in. czym jest segregacja śmieci po angielsku ("waste sorting"), w jaki sposób określa się proces ich recyklingu ("waste recycling") oraz jakie są metody pozbywania się odpadów w krajach anglojęzycznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Butelkomat w Warszawie: Dlaczego warto z niego korzystać?
  2. Jak estetycznie ukryć śmietnik w ogrodzie? Porady
  3. Kontenery na odzież używaną: Jak znaleźć i korzystać?
  4. Bułgaria w październiku - jaka będzie pogoda na wakacjach?
  5. Ile waży dorosły bocian? Zaskakująca waga ptaka
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły