Recykling

Poradnik: Jak prawidłowo segregować plastik?

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska21.02.20245 min.
Poradnik: Jak prawidłowo segregować plastik?

Plastik segregacja to temat, który powinien interesować każdego z nas. W dzisiejszych czasach plastik jest wszechobecny, a jego niewłaściwa segregacja może mieć fatalne skutki dla środowiska. Dlatego warto poznać zasady prawidłowej segregacji plastiku, aby móc aktywnie dbać o naszą planetę. W tym poradniku dowiesz się m.in. do którego pojemnika wrzucać poszczególne rodzaje plastikowych opakowań, jak je zgniatać przed wyrzuceniem i czy myć przed segregacją. Poznasz także co robić z plastikowymi zabawkami czy meblami. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:

 • Plastik to materiał, który można poddać recyklingowi i odzyskać z niego cenne surowce.
 • Aby prawidłowo segregować plastik, należy zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach.
 • Przed wyrzuceniem plastikowe butelki i opakowania warto zgnieść, by zajmowały mniej miejsca.
 • Czyste opakowania plastikowe można, ale nie trzeba myć przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika.
 • Duże plastikowe przedmioty takie jak meble czy zabawki należy oddać do specjalnych punktów zbiórki.

Jak segregować plastikowe opakowania

Segregacja plastikowych opakowań jest kluczowa, aby móc poddać je recyklingowi. Wyrzucając plastik do odpowiedniego pojemnika dajemy mu „drugie życie” i chronimy środowisko.

Plastikowe opakowania wyrzucamy do żółtych pojemników lub worków oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”. Zanim wrzucimy opakowanie, sprawdźmy oznaczenia na nim znajdujące się - poszukajmy symboli takich jak:

 • 05 PP - polipropylen
 • 06 PS - polistyren
 • LDPE, HDPE - polietylen

Są to rodzaje plastiku, które można poddać recyklingowi. Nie wrzucajmy do żółtych pojemników opakowań z symbolem 07 PC - poliwęglan, ponieważ nie nadaje się do przetworzenia.

Co z plastikowymi torbami?

Czyste torby, worki, reklamówki również wrzucamy do pojemnika lub worka z plastikiem. Można w nich zbierać odpady segregowane, zanim trafią do odpowiednich pojemników.

Niektóre sklepy mają specjalne miejsca do zbierania plastikowych toreb i reklamówek. Warto ich tam oddawać, dzięki temu trafią do recyklingu.

Co wrzucać do żółtego pojemnika na plastik

Podstawową zasadą jest, że do żółtych pojemników czy worków na plastik i metale wrzucamy czyste, puste i zgniecione opakowania z tworzyw sztucznych oraz drobny złom.

Oto lista najczęstszych odpadów z plastiku, które możemy wrzucać do żółtego pojemnika:

 • butelki po napojach typu PET
 • opakowania po chemii gospodarczej np. szamponach, płynach do mycia itp.
 • opakowania po żywności jak kubeczki po jogurtach, margarynach
 • folie i reklamówki z tworzyw sztucznych
 • plastikowe zakrętki
 • torebki po czipach i słodyczach
 • plastikowe opakowania po pieczywie

Pamiętajmy, żeby zawsze dobrze oczyścić opakowanie przed wyrzuceniem i usunąć wszelkie zawartości. Tylko czyste opakowania mogą trafić do recyklingu.

Czytaj więcej:5 kroków do efektywnego recyklingu z butelkomatem

Jak zgniatać plastik przed wyrzuceniem

Aby plastik zajmował jak najmniej miejsca w pojemniku, powinniśmy go zgniatać lub zgniatć przed wyrzuceniem. Dzięki temu więcej plastiku zmieści się w pojemniku, który nie będzie się tak szybko zapełniał.

Jak zgniatać poszczególne rodzaje plastikowych odpadów?

 • Butelki typu PET zgniataj wzdłuż, a następnie wszerz. Pozwoli to na usunięcie z nich powietrza i zmniejszenie objętości.
 • Plastikowe kosmetyki jak szampony, pasty - ściśnij delikatnie, aby opróżnić z powietrza.
 • Opakowania po jogurtach można zgnieść od góry w dół.
 • Folie spożywcze oraz torby zgniataj na płasko.

Dzięki takiemu zgniataniu opakowania zajmą znacznie mniej miejsca, a pojemniki wystarczą na dłużej.

Plastikowe opakowania myj lub nie myj

Czyste opakowania plastikowe można z powodzeniem wrzucać do pojemnika na plastik bez mycia. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim opakowanie powinno być opróżnione z resztek produktu np. jogurtu, sosu czy chemii gospodarczej. Pozostałości mogą być trudne do usunięcia podczas późniejszego przetwarzania.

Jeśli opakowanie jest mocno zabrudzone i trudne do oczyszczenia suchą ścierką, wtedy warto je wypłukać w wodzie bez dodatku detergentów. Pozwoli to usunąć większe zabrudzenia.

Nie ma konieczności szorowania opakowań ani mycia specjalnymi środkami. Wystarczy szybkie płukanie wodą by usunąć ewentualne pozostałości.

Gdzie wyrzucać plastikowe zabawki i meble?

Duże plastikowe przedmioty jak zabawki, meble ogrodowe, wiaderka czy miski nie powinny trafiać do zwykłych pojemników na plastik.

Tego typu odpady można oddać do specjalnych punktów zbiórki, które przyjmą je i poddadzą recyklingowi. Często też organizowane są zbiórki dużych gabarytów, w ramach których można wystawiać niepotrzebne plastikowe przedmioty.

Warto również sprawdzać oznaczenia na plastikowych zabawkach czy meblach. Część z nich wykonana jest z plastiku nie nadającego się do przetworzenia (07 PC). Wówczas jedynym wyjściem jest wyrzucenie do odpadów zmieszanych.

Odzysk surowców z plastikowych odpadów

Segregacja plastiku ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niej odzyskuje się cenne surowce, z których ponownie produkuje się przedmioty z tworzyw sztucznych.

W procesie recyklingu rozdrabnia się plastikowe odpady, myje, sortuje, a następnie przetapia. Z tak przetworzonego plastiku powstają na przykład wieszaki, doniczki, torby i opakowania.

Z odpadów opakowaniowych odzyskuje się takie surowce jak polipropylen, polietylen, polistyren czy PET. Mają one realną wartość i pozwalają produkować nowe wyroby bez zużycia ropy naftowej.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o segregacji plastiku i dawać odpadom „drugie życie”. Każdy mały krok się liczy i pozwala chronić naszą planetę!

Podsumowanie

Plastik segregacja to temat, z którym stykamy się na co dzień. Właściwa segregacja odpadów z tworzyw sztucznych ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Dzięki przetwarzaniu plastiku odzyskuje się cenne surowce i produkuje nowe przedmioty. W artykule przedstawiono praktyczne porady, jak rozpoznawać rodzaje plastiku i do których pojemników go wyrzucać. Dowiemy się również, jak zgniatać butelki i opakowania przed wyrzuceniem oraz co zrobić z dużymi plastikowymi odpadami. Segregując odpowiedzialnie chronimy planetę i dajemy plastikowi „drugie życie”.

Segregacja plastiku to prosta czynność, która przynosi wymierne korzyści. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach by móc aktywnie chronić środowisko. Zadbajmy więc o prawidłową segregację w naszych domach i firmach, aby odzyskiwać cenne surowce z odpadów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
 2. Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?
 3. Poradnik: Gdzie wyrzucać zużyte ubrania?
 4. Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?
 5. Jak wybrać idealny kosz do samochodu? Praktyczne porady
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kiedy warto zainwestować w pojemnik 500l?
RecyklingKiedy warto zainwestować w pojemnik 500l?

Pojemnik o pojemności 500 litrów to niezwykle pojemne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w przemyśle, jak i w życiu prywatnym. Doskonały wybór dla firm budowlanych, producentów oraz gospodarstw domowych.