Akcesoria ogrodowe

Przygotowanie ogrodu na jesień: Praktyczny poradnik

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska25.02.20246 min.
Przygotowanie ogrodu na jesień: Praktyczny poradnik

Ogród jesienią wymaga odpowiedniego przygotowania, aby zapewnić roślinom bezpieczny sen zimowy. W praktycznym poradniku dowiesz się, jak chronić rośliny przed mrozem, usuwać chwasty i obumarłe części, nawozić glebę, przycinać drzewa i krzewy, zabezpieczać narzędzia oraz przygotowywać grządki i rabaty kwiatowe. Poznasz konkretne wskazówki, aby Twój ogród mógł bezpiecznie i zdrowo przetrwać zimę.

Kluczowe wnioski:

 • Odpowiednie nawożenie i oczyszczenie ogrodu jesienią jest kluczowe dla zdrowia roślin.
 • Zabezpieczenie krzewów i drzew przed mrozem pomoże im przetrwać zimę.
 • Usuwanie chwastów i obumarłych części ogranicza rozprzestrzenianie chorób i szkodników.
 • Czyste i gotowe do pracy narzędzia ułatwią wiosenne porządki w ogrodzie.
 • Przygotowane grządki kwiatowe umożliwią łatwiejszy wysiew nasion wiosną.

Ochrona roślin przed mrozem

Jesienna pogoda może być zdradliwa. W jeden dzień słońce przyjemnie grzeje, a następnego ranka przychodzą przymrozki. Dlatego warto odpowiednio chronić rośliny, by przetrwały pierwsze chłodne noce i mrozy.

Delikatne rośliny jak pelargonie, hibiskusy czy oleandry należy przenieść do ogrzewanych pomieszczeń lub ocieplonych inspektów. Starsze egzemplarze tych roślin można zabezpieczyć na zewnątrz stosując maty termiczne lub włókninę. Ocieplenia warto też użyć w przypadku różaneczników, lawendy i rozmarynu.

Drzewa i krzewy liściaste dobrze jest okryć na zimę agrowłókniną, by uniknąć wymarznięcia pąków. Warto sprawdzić też młode, źle zdrewniałe pędy – często warto je lekko przygiąć do ziemi i przykryć luźno ziemią lub liśćmi. Zabezpieczy je to przed wysuszeniem i działaniem mrozu.

Trawnik warto pokryć grubą warstwą liści, które dodatkowo nawożą i poprawią strukturę gleby. Liście ochronią też cebulki przebiśniegów, krokusów i żonkili przed zamarznięciem.

Jak zabezpieczyć doniczki i skrzynki na zimę?

Rośliny w donicach i skrzynkach warto przenieść w zaciszne miejsce na tarasie lub do garażu. Najlepiej ustawić je na paletach, by zapewnić drenaż i zabezpieczyć przed wilgocią. Donice i skrzynki z roślinami wrażliwymi na mróz (np. cytrusy) trzeba przenieść do ogrzewanych pomieszczeń lub ocieplić matami termicznymi.

Usuwanie chwastów i obumarłych części

Jesień to dobry czas na porządki w ogrodzie. Należy regularnie usuwać opadające liście z trawników, by nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Zalegająca warstwa liści hamuje też odpowiednie napowietrzenie i naświetlenie trawy. Jesienią warto też ściąć obumarłe pędy bylin i usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudzi rośliny do tworzenia nowych pąków.

Dokładne grabienie i wyrywanie chwastów pozwoli ograniczyć ich niekontrolowane rozprzestrzenianie się w ogrodzie. Warto zwrócić szczególną uwagę na trudne w zwalczaniu gatunki: perz, mniszek pospolity, gwiazdnica pospolita czy żółtlica owłosiona.

Obumierające części roślin mogą być siedliskiem grzybów, bakterii i szkodników. Dlatego należy je usuwać na bieżąco, nie zostawiając do wiosny. Warto też zwracać uwagę na chore okazy – czasem trzeba wykopać całą roślinę z korzeniami i spalić, by ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Kompostownik lub bioodpady

Usuwane części roślin, liście i chwasty można kompostować lub wyrzucać do brązowego pojemnika na bioodpady. Warto jednak przejrzeć zebrane resztki w poszukiwaniu ewentualnych chorób, szkodników lub nasion chwastów. Zainfekowany materiał lepiej spalić, niż kompostować i ryzykować ponownym zakażeniem ogrodu.

Czytaj więcej:Zbieranie deszczówki bez rynny: Innowacyjne metody

Nawożenie gleby przed zimą

Warto zadbać o odpowiednie nawożenie gleby przed nadejściem zimy. W okresie wegetacji rośliny pobierają z niej sporo składników, więc jesienią trzeba je uzupełnić i wzbogacić. Nawożenie poprawi też strukturę i żyzność ziemi. Najlepszym terminem jest wrzesień i październik, gdy temperatury wciąż są wysokie, a rośliny mogą wchłonąć składniki.

Na rabatach z bylinami i trawnikach można zastosować nawóz uniwersalny NPK, który zawiera azot, fosfor i potas. Dobrym rozwiązaniem jest też obornik lub kompost wymieszany z glebą. W przypadku krzewów owocowych warto użyć nawozu potasowo-fosforowego (np. polysulfan), który pobudzi do kwitnienia i owocowania.

Przed nawożeniem dobrze jest zbadać pH gleby i w razie konieczności ją zakwasić lub odkwasić. Kwaśne podłoże nie pozwala roślinom dobrze pobierać składników mineralnych z nawozów. Na glebach zbyt kwaśnych trzeba więc wapnować, a na zbyt zasadowych zastosować nawóz z siarką.

Nawożenie i poprawa struktury gleby jesienią zaprocentuje bujnym wzrostem roślin i obfitym kwitnieniem w następnym sezonie.

Przycinanie drzew i krzewów jesienią

Zdjęcie Przygotowanie ogrodu na jesień: Praktyczny poradnik

Większość drzew i krzewów liściastych można bez obaw przycinać jesienią. Wyjątek stanowią gatunki kwitnące wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach (np. forsycja), te lepiej ciąć tuż po przekwitnięciu. Jesienne cięcie korzystnie wpływa na drzewa i krzewy, usuwając chore i połamane gałęzie.

Przycinanie jesienią zaleca się zwłaszcza w przypadku młodych okazów. Dzięki temu rośliny lepiej się zagęszczą i rozkrzewią. Starsze egzemplarze warto przerzedzić usuwan blokujące się konary. Można też skrócić zbyt długie i pochylone gałęzie oraz odmłodzić wybarwiające się od środka krzewy.

Przycinane gałęzie trzeba ciąć tuż przy pniu lub grubszych konarach. Cięcie wykonujemy na ukos, co ułatwi spływ wody i szybsze gojenie rany. Najlepsze efekty daje sekator i piła ogrodnicza. Po przycięciu koniecznie zdezynfekujmy narzędzia środkiem do dezynfekcji roślin.

Drzewo/krzewTermin przycinania
BerberysPaździernik
HortensjaListopad
RóżanecznikiListopad
TawułyPaździernik

Dlaczego warto przycinać jesienią?

Jesienne cięcie krzewów i drzew:

 • Powoduje lepsze zagęszczenie i rozkrzewianie młodych okazów
 • Usuwa zbędne, chore lub połamane gałęzie
 • Pobudza do obfitego owocowania (np. agrest, porzeczki)
 • Odmładza stare, wybarwiające się okazy

Zabezpieczanie narzędzi ogrodniczych

Mróz i wilgoć mogą zniszczyć nawet solidne narzędzia ogrodnicze, więc warto je odpowiednio zabezpieczyć na zimę. metalowe części należy oczyścić z brudu szczotką, a drewno zaimpregnować olejem lub woskiem.

Po umyciu i wysuszeniu warto nasmarować metalową część narzędzi np. olejem do smarowania maszyn lub lekkim olejem roślinnym. Zapobiegnie to powstawaniu rdzy podczas wilgotnej i chłodnej aury. Nie można jednak smarować metalowych ostrzy - utrudni to ich ostrzenie.

Rękojeści i drewniane trzonki najlepiej zabezpieczyć ciepłym woskiem ogrodniczym lub olejem do mebli ogrodowych. Wnikną one w drewno tworząc wytrzymałą powłokę hydrofobową. Dzięki temu wilgoć, mróz ani promienie UV nie uszkodzą delikatnego drewna.

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Najlepiej schować narzędzia do suchego i nieogrzewanego pomieszczenia - garażu, szopy lub piwnicy. Warto zawiesić je na hakach lub ustawić w specjalnych stojakach. Siekiery i łopaty można też posmarować smarem i owinąć workiem jutowym lub ceratą. Przyda się też solidna skrzynia z przegrodami na drobny sprzęt.

Przygotowanie grządek i rabat kwiatowych

Jesienią warto przygotować grządki i rabaty kwiatowe na następny sezon. Najpierw trzeba usunąć resztki roślin, chwasty i kamienie. Ziemię można też lekko przekopać, spulchnić i wymieszać z kompostem lub nawozami mineralnymi.

Dobrze przygotowana ziemia będzie miękka i bogata w próchnicę. Ograniczy to konieczność podlewania i walki z chwastami w kolejnym sezonie. Wskazane jest też oddzielenie rabat mniejszymi ściółkami kory lub kamieniami ozdobnymi. Ułatwi to sadzenie i pielęgnację roślin oraz zatrzyma wilgoć.

Ziemię na rabatach warto lekko spulchnić widełkami lub motyczką i wyrównać grabiami ogrodowymi. Grządki pod warzywa najlepiej zaorać lub spulchnić specjalną frezarką. Tak przygotowane stanowiska ułatwią sadzenie i siew nasion wiosną - rośliny szybciej się przyjmą i bujniej wzrosną.

Podsumowanie

Ogród jesienią wymaga podjęcia wielu koniecznych działań, aby zapewnić mu zdrowie i bezpieczny sen zimowy. Przede wszystkim należy odpowiednio chronić rośliny przed mrozem i oczyścić teren z chwastów, obumierających części roślin i liści. Kluczowe jest też przygotowanie gleby poprzez nawożenie i spulchnianie oraz przycięcie drzew i krzewów.

Dobrze przygotowany ogród jesienią rozkwitnie bujnie i obficie w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Zadbajmy zatem o nasz ogród, wykonując niezbędne prace porządkowe, pielęgnacyjne i zabezpieczające rośliny przed zimą. Przyniesie to wymierne korzyści w postaci zdrowszych i piękniejszych roślin.

Najczęstsze pytania

Zabezpieczenia przed mrozem wymagają głównie rośliny ciepłolubne - pelargonie, hibiskusy, oleandry, cytrusy oraz niektóre byliny np. lawenda, rozmaryn. Okryć na zimę warto również drzewa i krzewy liściaste, zwłaszcza młode, słabsze okazy.

Optymalnym okresem na jesienne nawożenie jest wrzesień i pierwsza połowa października, gdy temperatury są jeszcze wysokie, a rośliny aktywnie pobierają składniki mineralne.

Tak, jesienne cięcie zaleca się w przypadku większości drzew i krzewów liściastych. Nie wolno natomiast przycinać roślin kwitnących na pędach z poprzedniego roku np. forsycji.

Metalowe elementy narzędzi należy oczyścić i nasmarować olejem maszynowym. Natomiast drewniane rękojeści i trzonki zabezpieczyć woskiem lub olejem do mebli ogrodowych. Gotowe narzędzia warto przechowywać w suchym i zacienionym miejscu.

Rabaty należy oczyścić z resztek roślin i chwastów. Ziemię warto spulchnić, dodać kompost lub nawóz i wyrównać. Dzięki temu wiosną łatwiej będzie wysiać nasiona lub posadzić rośliny ozdobne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
 2. Cukrówka - grzyb o słodkim smaku czy tylko z nazwy?
 3. Papugi - ile kosztują różne gatunki tych barwnych ptaków?
 4. Pogoda w Albanii - maj, czerwiec i wrzesień. Co warto wiedzieć?
 5. Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły