Recykling

Recykling plastiku: 7 sposobów na kreatywne wykorzystanie

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska27.02.20246 min.
Recykling plastiku: 7 sposobów na kreatywne wykorzystanie

Sposoby recyclingu plastiku to temat, który powinien interesować każdego z nas. Wyrzucanie plastikowych opakowań do śmieci to ogromne marnotrawstwo surowców i zanieczyszczenie środowiska. Tymczasem można z nich stworzyć wiele pożytecznych i kreatywnych przedmiotów. W tym artykule przedstawiamy 7 sposobów na ponowne wykorzystanie plastikowych odpadów w domu i ogrodzie.

Kluczowe wnioski:

 • Z plastikowych butelek i opakowań można zrobić zabawki, doniczki czy dekoracje.
 • Dając plastikowi drugie życie nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też chronimy środowisko.
 • Recykling plastiku to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi.
 • Z odpadów plastikowych powstają niepowtarzalne i oryginalne przedmioty.
 • Segregując i przetwarzając plastik zmniejszamy ilość śmieci trafiających na wysypiska.

Zabawki z butelek po napojach

Plastikowe butelki po napojach to materiał, który z powodzeniem nadaje się do ponownego wykorzystania. Zamiast wyrzucać opakowania po wodzie, sokach czy napojach gazowanych, można z nich w prosty i tani sposób wykonać zabawki dla dzieci.

Najprostszym pomysłem jest wykonanie piłek i kul do gry. Wystarczy napełnić plastikowe butelki piaskiem, kaszą, ryżem lub innym sypkim materiałem. Można też połączyć kilka małych butelek w jedną dużą konstrukcję. Tak powstałe zabawki będą trwałe, bezpieczne i ekologiczne.

Z butelek PET można również zrobić klocki, układanki, samochodziki i ludziki. Wystarczy pociąć plastik na mniejsze kawałki i połączyć je ze sobą za pomocą taśmy klejącej. Odrobina kreatywności i zabawa z dziećmi gotowa!

Wykonanie własnych zabawek z recyklingu to świetny sposób na spędzenie czasu z pociechami i naukę szacunku do środowiska. Dając plastikowi drugie życie nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też chronimy planetę.

Bezpieczeństwo zabawek z recyklingu

Decydując się na wykonanie zabawek z odzysku, warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie należy używać pojemników po substancjach chemicznych lub silnie zabrudzonych. Przed wykorzystaniem butelki i opakowania warto dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Niezwykle istotne jest, aby elementy zabawek nie miały ostrych lub szorstkich krawędzi. Wszelkie nierówności trzeba dokładnie zeszlifować papierem ściernym. Gotowe konstrukcje należy sprawdzić, czy nie rozsypują się i nie mają luźnych części.

Naczynia stołowe z kubeczków jogurtowych

Co można zrobić z plastikowych butelek to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Okazuje się, że oprócz zabawek świetnym pomysłem jest wykonanie naczyń stołowych. Zwłaszcza małe kubeczki po jogurtach lub serkach można w prosty sposób przerobić na sztućce.

Wystarczy umyć i wysuszyć plastikowe pojemniki, a następnie ozdobić według uznania. Można pomalować kubeczki farbami, pokryć samoprzylepną tapetą lub naklejki. Ciekawym pomysłem jest także owijanie słoiczków sznurkiem, wstążkami lub tasiemką. Gotowe naczynia stołowe będą więc niepowtarzalne i oryginalne.

Rodzaj odpaduSposób wykorzystania
Kubeczki po jogurtachKubki, talerzyki, miseczki
Butelki PETKufle do piwa lub wody

Z plastikowego recyklingu powstają też świetne talerzyki i miseczki. Lekkie i wytrzymałe naczynia z powodzeniem sprawdzą się na pikniku lub biwaku. Ponowne użycie jogurtowych opakowań to doskonały przykład na to, co można zrobić z plastikowych butelek recykling.

Jak zabezpieczyć naczynia z recyklingu?

Aby naczynia z recyklingu nadawały się do użytku w kuchni i przy stole warto je dodatkowo zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest pokrycie ich bezbarwnym lakierem do plastiku, który zabezpieczy przed przenikaniem zapachów i brudem. Można też wyłożyć wnętrze pojemników folią spożywczą.

Niezwykle istotne przy wykorzystaniu opakowań po jogurtach jest ich dokładne umycie detergentem i opłukanie. Pozwoli to usunąć wszelkie zabrudzenia i bakterie. Przy zachowaniu zasad higieny recyklingowe naczynia sprawdzą się zarówno na stole w domu, jak i podczas pikników.

Czytaj więcej:Pojemnik na odpady: Jak wybrać między 360l a 240l?

Pojemniki do przechowywania z opakowań po chipsach

Segregując śmieci z pewnością zastanawialiście się co można zrobić z plastikowych butelek. Tymczasem foliowe torby i opakowania po chipsach lub orzeszkach również świetnie nadają się do recyklingu. Tego typu plastikowe odpady można wykorzystać do wykonania pojemników do przechowywania.

"Najlepsze opakowania to te, którym dajemy drugie życie." - Bea Johnson

Wystarczy umyć i wysuszyć foliowe torby, a następnie zszyć lub skleić ze sobą, nadając im pożądany kształt. W ten sposób w kilka minut i bez dodatkowych kosztów powstaną poręczne pudełka lub siatki do przechowywania. Będą idealne do przenoszenia drugich śniadań, kanapek czy owoców.

Co można zrobić z plastikowych butelek recykling to nurtujące wielu z nas pytanie. Tymczasem wystarczy odrobina kreatywności, aby dać plastikowym odpadom drugie życie. Recykling opakowań po chipsach to znakomity tego przykład.

Jakie opakowania nadają się do recyklingu?

Decydując się ponownie wykorzystać opakowania po jedzeniu, warto zwrócić uwagę na ich kształt i stan. Najlepiej sprawdzą się czyste, suche i nieuszkodzone torby lub woreczki. Przed wykonaniem pojemników należy dokładnie umyć opakowania w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

Nie należy wykorzystywać opakowań mocno zabrudzonych, tłustych lub potarganych. Tego typu odpady lepiej wyrzucić do śmieci, aby uniknąć rozprzestrzeniania bakterii. Z kolei foliowe torby i plastikowe woreczki w dobrym stanie z powodzeniem posłużą jako poręczne pojemniki wielorazowego użytku.

Doniczki do kwiatów z plastikowych butelek

Zdjęcie Recykling plastiku: 7 sposobów na kreatywne wykorzystanie

 • Z butelek PET można wykonać zabawki, domki dla lalek, a nawet meble ogrodowe
 • Z kubeczków po jogurtach powstają kolorowe talerzyki, miseczki i kufle

Wykonanie doniczek z recyklingu to kolejny genialny pomysł na to, co można zrobić z plastikowych butelek. Zamiast wyrzucać plastikowe opakowania po napojach, warto wykorzystać je do stworzenia kolorowych pojemników na kwiaty. Taki recykling sprawdzi się zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie.

Aby zrobić doniczkę z butelki PET wystarczy odciąć jej górną część. Na dnie wykonujemy kilka otworów do odpływu nadmiaru wody. Kolorowe pojemniki możemy pomalować lub ozdobić według własnego uznania. W ten prosty i tani sposób otrzymamy oryginalne doniczki pod kwiaty, zioła i krzewy ozdobne.

Plastikowe butelki doskonale sprawdzą się również jako pojemniki na nasiona i sadzonki. Wystarczy przeciąć je wzdłuż i umieścić w środku ziemię. Po wykiełkowaniu młode rośliny wraz z „doniczką” możemy przesadzić prosto do gruntu.

Jakie butelki PET nadają się na doniczki?

Decydując się na wykonanie doniczek z recyklingu, warto wybrać odpowiednie butelki. Najlepsze będą duże i pojemne opakowania o prostym, klasycznym kształcie. Świetnie sprawdzą się np. plastikowe butelki po wodzie mineralnej lub mleku.

Przed przetworzeniem opakowania należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. To pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia i bakterie. Czyste i suche butelki PET możemy śmiało wykorzystać do stworzenia kolorowych pojemników na rośliny.

Podsumowanie

Plastikowe butelki i opakowania to materiał, który świetnie nadaje się do recyklingu. Zamiast wyrzucać odpady można z nich w prosty i tani sposób wykonać wiele pomysłowych i użytecznych przedmiotów. Jak się okazuje, z plastikowego recyklingu powstają zarówno zabawki i ozdoby, jak również poręczne gadżety kuchenne czy ogrodowe.

Artykuł pokazuje, że nie trzeba dużo, by dać plastikowi drugie życie. Odrobina kreatywności i zwykłe opakowania po napojach czy żywności zamienią się w praktyczne doniczki, pudełka lub kolorowe naczynia. To doskonały przykład na to, co można zrobić z plastikowych butelek recykling.

Najczęstsze pytania

Recykling plastikowych butelek i opakowań jest bardzo prosty i w zasięgu każdego. Wystarczą podstawowe umiejętności majsterkowania i odrobina kreatywności. Plastikowe odpady można przerobić na użyteczne gadżety dosłownie w kilka minut i bez specjalistycznych narzędzi.

Do ponownego wykorzystania świetnie nadają się plastikowe butelki po napojach, jogurty, kubeczki, torby, woreczki i opakowania po żywności. Ważne by były czyste, suche i nieuszkodzone. Przed recyklingiem trzeba je umyć w ciepłej wodzie.

Pomysłów i inspiracji na recykling plastikowych odpadów jest bardzo dużo. Można je znaleźć w internecie, książkach o handmade lub na blogach parentingowych. Często wystarczy także własna wyobraźnia i kreatywność.

Z plastikowych odpadów można wykonać zabawki, pudełka, doniczki, pojemniki, talerze, ozdoby a nawet meble ogrodowe. Gotowe przedmioty mogą być użyteczne, ozdobne lub łączyć te dwie funkcje. Pole do popisu jest bardzo szerokie.

Wykorzystując opakowania po żywności trzeba pamiętać o zachowaniu higieny i bezpieczeństwa. Przedmiotów z recyklingu nie należy używać do kontaktu z jedzeniem. Nie może też zawierać niebezpiecznych, ostrych elementów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wybór beczki na wodę: Która najlepsza dla Twojego ogrodu?
 2. Cukrówka - grzyb o słodkim smaku czy tylko z nazwy?
 3. Papugi - ile kosztują różne gatunki tych barwnych ptaków?
 4. Pogoda w Albanii - maj, czerwiec i wrzesień. Co warto wiedzieć?
 5. Jak segregować odpady w domu? Poradnik krok po kroku
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły