Odpady bio

Segregacja odpadów bio: Co należy wiedzieć?

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska18.02.20247 min.
Segregacja odpadów bio: Co należy wiedzieć?

Co wrzucać do bioodpadów to jedno z kluczowych pytań przy segregacji śmieci. Warto wiedzieć, że do pojemników na bioodpady powinny trafiać wszelkie odpady kuchenne, obierki owoców i warzyw, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia (z wyjątkiem kości i mięsa), zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, skoszona trawa, liście, gałązki, trociny, kora. Nie należy wrzucać do nich popiołu z węgla kamiennego, leków, pieluch jednorazowych, zniczy, ziemi i kamieni, odchodów zwierząt, płyt wiórowych czy drewna impregnowanego.

Kluczowe wnioski:
 • Do bioodpadów można wrzucać odpady kuchenne, obierki, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty czy resztki jedzenia (bez kości i mięsa).
 • Z ogrodu do bio można wyrzucać skoszoną trawę, liście, kwiaty, gałązki czy korę drzew.
 • Nie wrzucamy do bio leków, pieluch, odchodów zwierząt, ziemi, kamieni czy zanieczyszczonego drewna.
 • Nieprawidłowa segregacja to duży problem - uważaj, czego wrzucasz do bioodpadów.
 • Prawidłowe sortowanie bio jest kluczowe dla ponownego wykorzystania tych odpadów.

Co wrzucać do bioodpadów

Segregacja śmieci to obowiązek każdego z nas. Jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości, co wrzucać do bioodpadów. Tymczasem prawidłowa segregacja tych odpadów jest kluczowa, aby mogły one zostać poddane kompostowaniu lub fermentacji. Dzięki temu powstaje cenny nawóz lub biogaz.

Do pojemników lub worków na bioodpady powinny trafiać przede wszystkim odpady kuchenne - obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj, resztki jedzenia (z wyjątkiem kości i mięsa), fusy po kawie i herbacie. Można także wyrzucać zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, skoszoną trawę, liście, drobne gałązki.

Zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć takie rzeczy jak leki, pieluchy jednorazowe, popiół z węgla kamiennego, odchody zwierząt, znicze, ziemia, kamienie czy zanieczyszczone drewno. Ich obecność znacząco utrudnia procesy przetwarzania bioodpadów.

Pamiętajmy, że od tego co wrzucamy do bio zależy nie tylko czystość środowiska, ale też możliwość ponownego wykorzystania tych cennych surowców. Segregujmy więc uważnie!

Najczęstsze błędy przy segregacji bioodpadów

Choć zasady segregacji wydają się proste, w praktyce wiele osób popełnia błędy, wrzucając do pojemników na bio różne niepożądane rzeczy. Są to np. odpady zielone zanieczyszczone ziemią lub kamieniami, popiół z węgla, kości zwierzęce, pieluchy jednorazowe, znicze, leki czy drewno impregnowane środkami chemicznymi.

Tymczasem takie odpady mogą zanieczyścić całą partię bioodpadów, utrudniając jej zagospodarowanie. Dlatego przed wrzuceniem czegokolwiek do pojemnika na bio warto się dwa razy zastanowić i upewnić, że dany odpad faktycznie tam pasuje.

Jakie odpady kuchenne wyrzucać do bioodpadów

Kuchnia jest źródłem wielu cennych odpadów, które spokojnie można poddać kompostowaniu lub fermentacji. Co zatem powinno trafić do pojemnika na bio z naszej kuchni?

Przede wszystkim obierki i skorupki z owoców oraz warzyw - np. jabłek, bananów, pomarańczy, marchewek, ziemniaków. Świetnie nadają się także skorupki jajek. Poza tym można (a nawet warto) wrzucać do bioodpadów fusy po kawie i herbacie - działają one jako naturalny nawóz.

Do tego dochodzą resztki potraw (oczywiście bez mięsa, kości i dużej ilości soli). Nie wsadzamy za to do pojemników na bioodpady zepsutej, pleśniowej żywności - bardzo często zawiera ona toksyczne substancje.

Do pojemników lub worków na bioodpady powinny trafiać przede wszystkim odpady kuchenne - obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia bez kości i mięsa.

Czytaj więcej:Dlaczego segregacja odpadów jest ważna? Przewodnik

Bioodpady z ogrodu - co można wrzucać

Oprócz odpadów kuchennych, źródłem bioodpadów mogą być dla nas także tereny zielone - ogródki, trawniki, klomby. Jakie odpady roślinne możemy śmiało wrzucać do pojemników na bio?

Przede wszystkim skoszoną trawę, liście, kwiaty cięte i doniczkowe - zarówno te świeże, jak i już zwiędnięte. Świetnie nadają się drobne gałązki drzew i krzewów, kora, trociny i zrębki drzewne, przycięte części roślin. Taki "zielony" odpad stanowi cenne źródło materii organicznej i jest chętnie wykorzystywany do produkcji kompostu.

Uwaga jednak na ziemię i kamienie, które często znajdują się w odpadach roślinnych prosto z ogródka. Koniecznie trzeba je oddzielić, aby nie trafiły do pojemnika na bio - utrudniają bowiem późniejsze przetwarzanie.

Jak przygotować odpady zielone z ogródka?

Aby ogrodowe bioodpady nadawały się do dalszego wykorzystania, trzeba je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto pozbyć się z nich ziemi, kamieni, innych zanieczyszczeń.

Dodatkowo można je posiekać na mniejsze kawałki, aby szybciej uległy biodegradacji. Warto też w miarę możliwości wysuszyć je lub przewietrzyć przed wrzuceniem do pojemnika lub worka na bio. Zwiększa to szanse na to, że nie zaczną gnić, wydzielając przykry zapach.

Nie wrzucaj tego do pojemnika na bioodpady

Zdjęcie Segregacja odpadów bio: Co należy wiedzieć?

Co istotne, do pojemników na odpady biodegradowalne nie powinno się wrzucać wielu rodzajów śmieci, które potem negatywnie wpływają na możliwość ich zagospodarowania.

Są to przede wszystkim: popiół z węgla kamiennego, leki, drewniane elementy budowlane, płyty wiórowe i pilśniowe MDF, ziemia, kamienie, odchody zwierząt.

Kości Pieluchy jednorazowe
Znicze Inne tworzywa sztuczne

Tego typu zanieczyszczenia mogą całkowicie uniemożliwić zagospodarowanie bioodpadów w procesie kompostowania czy fermentacji. Dlatego ważne jest, aby ich nie wrzucać.

Segregujesz źle? Tego nie wrzucaj do bioodpadów

Niestety wciąż zbyt wielu z nas ma problem z prawidłową segregacją odpadów. Wrzucamy do pojemników na bio rzeczy, które się tam nie należą - np. z powodu niewiedzy lub z niechlujstwa.

Tymczasem każda nieprawidłowo posegregowana rzecz może zepsuć całą partię odpadów biodegradowalnych, uniemożliwiając ich zagospodarowanie. Powtarzające się błędy prowadzą do ogromnych strat surowców i energii, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane.

Dlatego warto jeszcze raz przypomnieć, czego zdecydowanie nie wolno wrzucać do pojemników na bio:

 • leków
 • pieluch jednorazowych
 • zniczy i wosku
 • drewna impregnowanego
 • tworzyw sztucznych

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany odpad można wrzucić do bio - lepiej wrzućmy go do zmieszanych i nie ryzykujmy zepsucia cennych surowców.

Bioodpady - jak prawidłowo segregować

Podsumowując - prawidłowa segregacja bioodpadów nie jest specjalnie skomplikowana. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze - do pojemników na bio wrzucamy odpady kuchenne (obierki, skorupki, resztki jedzenia bez mięsa i kości), zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, skoszoną trawę i liście, rozdrobnione gałązki. Mogą się tam też znaleźć np. fusy z kawy, stanowiące dobry nawóz.

Po drugie - zawsze należy z bioodpadów usunąć zanieczyszczenia typu ziemia, kamienie, znicze, leki czy pieluchy. Ich obecność może uniemożliwić przetworzenie materii organicznej z pozostałych odpadów.

Po trzecie - przed wrzuceniem odpadu do pojemnika na bio, zawsze warto się zastanowić, czy na pewno powinien się tam znaleźć. W przypadku wątpliwości lepiej wrzucić go np. do frakcji zmieszanej, niż ryzykować zanieczyszczenie bioodpadów.

Stosując się do tych kilku zasad, możemy z powodzeniem przyczynić się do tego, by posegregowane bioodpady zostały poddane recyklingowi i posłużyły jako cenny nawóz lub biogaz. To z kolei bardzo korzystnie wpłynie na środowisko naturalne.

Podsumowanie

Co wrzucamy do bio - to pytanie nurtuje wielu z nas. Tymczasem odpowiedź jest stosunkowo prosta. Do pojemników lub worków na bioodpady powinny trafiać odpady kuchenne - obierki, skorupki, resztki jedzenia bez mięsa i kości. Można też wrzucać zwiędłe kwiaty, skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie. Natomiast nie wolno umieszczać tam leków, pieluch, popiołu, ziemi, kamieni.

Prawidłowe sortowanie bioodpadów i niepopełnianie błędów jest niezwykle istotne. Pozwala to bowiem poddać je recyklingowi, dzięki czemu mogą posłużyć jako cenne nawozy lub biogaz. A to z kolei bardzo korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Segregujmy zatem śmieci ze zrozumieniem!

Najczęstsze pytania

Tak, wrzucanie obierków i skorupek owocowo-warzywnych do pojemników na bio jest wskazane. Stanowią one cenne źródło materii organicznej.

Fusy po kawie i herbacie warto wrzucać do pojemników lub worków na odpady biodegradowalne. Zawierają sporo materii organicznej i mogą służyć jako nawóz np. w kompoście.

Tak, skorupki jajek można bez obaw umieszczać w pojemnikach na bioodpady. Ulegają biodegradacji i nie zanieczyszczają partii odpadów przeznaczonych do dalszego przetwarzania.

Skoszoną trawę, liście, gałązki, kwiaty cięte z ogródka warto wrzucać do pojemników na bioodpady. Warto jednak uprzednio oddzielić ewentualną ziemię i kamienie, które się tam znajdowały.

Zepsute owoce i warzywa z pleśnią nie nadają się do pojemników na bioodpady. Zawierają bowiem toksyczne substancje, które mogą zanieczyścić pozostałe bioodpady. Lepiej wyrzucić je do frakcji zmieszanej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
 2. Jak segregować odpady w domu? Poradnik krok po kroku
 3. Jak skutecznie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy? Porady
 4. Tworzenie eko ozdób świątecznych: Poradnik krok po kroku
 5. Kolory koszy do segregacji: Jak poprawnie je dobierać?
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Znaczenie kolorów w segregacji odpadów
Odpady bioZnaczenie kolorów w segregacji odpadów

Kolory pojemników do segregacji odpadów - przewodnik. Dowiedz się jakie znaczenie mają poszczególne kolory i do jakich frakcji śmieci są przypisane. Porady jak dzięki kolorom łatwiej segregować odpady.