Odpady bio

Segregacja papieru: Jak to robić efektywnie?

Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska27.02.20245 min.
Segregacja papieru: Jak to robić efektywnie?

Papier segregacja to temat, który powinien interesować każdego z nas. Wyrzucanie zużytego papieru do odpowiednich pojemników to nie tylko nasz obowiązek, ale też szansa aby chronić środowisko naturalne. W tym artykule dowiesz się, jak w prosty i skuteczny sposób posegregować papier przeznaczony do recyklingu.

Kluczowe wnioski:
 • Segregując papier możesz realnie przyczynić się do ochrony lasów.
 • Pamiętaj, żeby zgniatać puszki i kartony przed wrzuceniem do pojemnika.
 • Nie wrzucaj papieru zabrudzonego jedzeniem lub chemikaliami.
 • Segreguj papier według rodzaju - na gazety, książki, zeszyty itp.
 • Zachęcaj też innych domowników do segregacji odpadów.

Jak segregować papier

Segregacja papieru jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia jego późniejszy recykling. Wyrzucanie zużytego papieru do odpowiednich pojemników to nie tylko nasz obowiązek, ale też szansa, aby chronić środowisko naturalne.

Przed wyrzuceniem papieru do pojemnika na makulaturę, należy go odpowiednio przygotować. Najlepiej wyrzucać papier posegregowany według rodzaju – osobno gazety, książki, zeszyty itp. Pozwoli to później na łatwiejszy recykling.

Jak przygotować papier do recyklingu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że do pojemników na papier nie powinny trafiać odpady zabrudzone jedzeniem lub chemikaliami. Taki papier nie nadaje się do ponownego przetworzenia.

Przed wyrzuceniem warto też pozbyć się z papieru spinaczy, zszywek i foliowych okładek. Ułatwi to późniejszy proces recyklingu.

Gdzie wyrzucać papier

Zużyty i posegregowany papier można wyrzucać do specjalnych pojemników na makulaturę, które są dostępne w wielu miejscach.

Z reguły znajdują się one na osiedlowych placach zabaw, przy szkołach i urzędach, a także w sklepach i centrach handlowych. Często też podstawiane są bezpośrednio pod bloki i domy.

Warto zadbać o regularne opróżnianie kosza na makulaturę w swoim domu – zapełniony kosz może zniechęcić do dalszej segregacji.

Gdzie jeszcze można oddać papier?

Poza standardowymi pojemnikami, papier można oddać także w niektórych punktach skupu surowców wtórnych. Za kilka kilogramów makulatury otrzymamy niewielkie wynagrodzenie.

Warto również dowiedzieć się, czy w naszej okolicy organizowane są zbiórki makulatury. Kampanie tego typu są często organizowane przez szkoły, przedszkola lub osiedlowe rady rodziców.

Czytaj więcej:Segregacja odpadów: Jakie kolory dla jakich odpadów?

Jakie papiery nadają się do recyklingu

Do pojemników na makulaturę można wrzucić zarówno zużyte gazety i książki, jak i opakowania z kartonu, tekturę, katalogi, zeszyty, stare dokumenty lub biurowe wydruki.

Zdatne do recyklingu są również torby i worki papierowe. Natomiast papier pakowy, kalki, tapety, pieluchy oraz zatłuszczony papier należy wyrzucać do odpadów zmieszanych lub pojemników na śmieci biodegradowalne.

Papier nadający się do recyklingu Papier nieprzydatny do recyklingu
Gazety i czasopisma Tapety
Książki i zeszyty Pieluchy i podpaski
Papier biurowy Papier zatłuszczony
Tektura i karton Papier pakowy
Torby i worki papierowe Papier przebitkowy

Jak zgniatać papiery przed wyrzuceniem

Zdjęcie Segregacja papieru: Jak to robić efektywnie?

Zgniatanie papieru przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika jest bardzo ważne. Pozwala to zaoszczędzić miejsce i utrudnia rozwiewanie odpadków przez wiatr.

Szczególnie warto zgniatać pudełka, opakowania i tekturowe pudła przed wyrzuceniem ich do pojemnika lub worka na makulaturę. Sprasowanie odpadów kartonowych nawet o 80% zmniejsza ich objętość.

W jaki sposób zgniatać kartony i pudła?

Do zgniatania kartonów nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Wystarczy mocno i dokładnie pognieść pudło rękoma, a następnie związać sznurkiem lub gumką recepturką. Sprasowane kartony łatwiej przechowywać i transportować.

W przypadku dużej ilości tektury lub gdy mamy kłopoty z jej sprasowaniem, możemy użyć do pomocy na przykład odkurzacza lub prasy kartonowej.

Jak zabezpieczyć papier przed zamoknięciem

Aby uchronić makulaturę przed zamoknięciem podczas deszczu i opadów śniegu, należy ją odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać w suchym miejscu aż do momentu przekazania do recyklingu.

Pojemniki lub worki wypełnione papierem dobrze ulokować w garażu, piwnicy lub szopie. Można je też przykryć nieprzemakalnym materiałem, na przykład brezentową plandeką.

Jak zabezpieczyć posegregowany papier w domu?

W domu zebrany papier warto trzymać w kartonowych pudłach, które uchronią go przed zamoknięciem i rozsypaniem. Dobrym pomysłem jest także przechowywanie makulatury w papierowych torbach, powiązanych sznurkiem u góry.

Gromadząc większą ilość papieru przeznaczonego na recykling, pamiętajmy o regularnym opróżnianiu kosza lub worka, aby nie dopuścić do jego przepełnienia.

Jak oszczędzać papier w domu

Dbanie o środowisko zaczyna się już od codziennych nawyków w naszych domach. Jednym z nich powinna być oszczędność papieru.

Jak to robić? Przede wszystkim starajmy się ograniczać drukowanie niepotrzebnych dokumentów i materiałów. Jeśli już musimy coś wydrukować, róbmy to dwustronnie.

 • Używajmy papieru z obu stron – zanim wrzucimy go do kosza, sprawdźmy czy z drugiej strony nie nadaje się jeszcze do zapisania.
 • Wybierajmy cyfrowe wersje gazet, książek i rachunków – zamiast drukowanych.

Warto też kupować papier makulaturowy lub pochodzący z recyklingu, co dodatkowo ograniczy zużycie surowców. Nawet pozornie niewielkie działania, jeśli podejmiemy je regularnie, mogą realnie wpłynąć na poprawę stanu środowiska.

Podsumowanie

Segregacja papieru jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także dlatego, że umożliwia ponowne wykorzystanie cennego surowca. By makulatura trafiła do recyklingu, trzeba ją odpowiednio posegregować i przygotować.

Najważniejsze jest, aby do specjalnych pojemników trafiał papier czysty i suchy. Warto go też zgniatać, dzięki czemu zajmie mniej miejsca. Mając to na uwadze, segregowanie odpadów papierowych stanie się nawykiem, który pomoże dbać o naszą planetę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak ozdobić ogród choinką? 10 inspirujących pomysłów
 2. Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?
 3. Poradnik: Gdzie wyrzucać zużyte ubrania?
 4. Eko ozdoby choinkowe: Jak zrobić z odpadów?
 5. Jak wybrać idealny kosz do samochodu? Praktyczne porady
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Znaczenie kolorów w segregacji odpadów
Odpady bioZnaczenie kolorów w segregacji odpadów

Kolory pojemników do segregacji odpadów - przewodnik. Dowiedz się jakie znaczenie mają poszczególne kolory i do jakich frakcji śmieci są przypisane. Porady jak dzięki kolorom łatwiej segregować odpady.