Kompostowanie

Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?

Magdalena Fijałkowska24 lutego 20247 min
Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?

Na deszczówkę można zbierać na wiele sposobów, aby wykorzystać ją w domu i ogrodzie. W artykule dowiesz się, jak bezpiecznie gromadzić wodę deszczową z rynien, rur spustowych i innych powierzchni, aby mieć ekologiczne źródło podlewania roślin. Podpowiemy, jakie zbiorniki lub beczki wybrać, gdzie je umieścić i jak je utrzymywać. Wyjaśnimy też, jak zadbać o odpowiednie filtrowanie i uzdatnianie deszczówki, aby była bezpieczna w użyciu.

Kluczowe wnioski:
  • Deszczówka to darmowe źródło wody do podlewania roślin i innych zastosowań.
  • Aby zbierać deszczówkę, potrzebne są odpowiednie rynny, rury spustowe i zbiorniki lub beczki.
  • Zbiorniki na deszczówkę warto umieszczać w zacienionych miejscach, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.
  • Przed użyciem deszczówki do podlewania roślin trzeba ją przefiltrować i zdezynfekować przy pomocy tabletek lub lamp UV.
  • Regularna konserwacja i czyszczenie systemu do zbierania deszczówki zapewni jego sprawne i bezpieczne działanie.

Na deszczówkę przy sprzątaniu dachu

Aby zebrać czystą deszczówkę nadającą się do dalszego wykorzystania, należy zadbać o regularne czyszczenie i konserwację dachu. Warto przynajmniej dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią, oczyścić powierzchnię dachową z nagromadzonych zanieczyszczeń takich jak liście, gałęzie, pył czy ptasie odchody.

Można to zrobić samodzielnie używając miękkiej szczotki, odkurzacza, myjki ciśnieniowej lub po prostu zamówić profesjonalną usługę czyszczenia. Czysty dach zapewni, że do rynien i przewodów spustowych nie będą spływać zanieczyszczenia, dzięki czemu zebrany z nich deszczówka będzie nadawała się do dalszego wykorzystania bez obaw o zatrucie substancjami chemicznymi czy rozwojem bakterii.

Regularne oczyszczanie rynien

Poza dbaniem o czystość dachu, co najmniej dwa razy w roku warto również oczyścić rynny z nagromadzonych w nich zanieczyszczeń. Można do tego użyć specjalnych szczotek, haczyków lub węża ogrodowego podłączonego do wody, którym wypłuczemy rynny.

Pozwoli to na swobodny przepływ wody opadowej i zapobiegnie jej zalewaniu na parapetach i ścianach domu. Czyste i drożne rynny zagwarantują, że do zbiornika lub beczki trafi tylko oczyszczona deszczówka a nie zanieczyszczenia ze starego osadu.

Na deszczówkę z rynien i przewodów

Najprostszą metodą zbierania deszczówki jest wykorzystanie tych, które spływają z istniejących już rynien i przewodów spustowych z dachu domu lub garażu. W zależności od powierzchni dachu i ilości deszczówki, którą chcemy zbierać, warto dobrać odpowiedni zbiornik lub beczkę na deszczówkę.

Najlepiej sprawdzą się zbiorniki z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, co zapewni trwałość na lata i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Umieszczając zbiornik lub beczkę pod rynną, wystarczy jedynie odpowiednio uformować koniec rury spustowej nad tą beczką tak, by woda bezpośrednio do niej spływała. Można również zamontować specjalny filtr, który wychwyci większe zanieczyszczenia lub osad.

Zgromadzoną w ten sposób deszczówkę będzie można pobierać za pomocą małej pompy i w prosty sposób wykorzystywać do podlewania roślin, mycia samochodu czy sprzątania podwórka. Beczka na deszczówkę to najtańszy sposób retencji wody opadowej z Twojego domu.

Czytaj więcej:Czy kompostownik drewniany jest dobrym wyborem?

Na deszczówkę do podlewania roślin

Deszczówka zebrana z dachu domu jest doskonałym i całkowicie darmowym źródłem wody do podlewania roślin. Mimo, że nie zawiera ona chloru czy innych substancji dodawanych do wody wodociągowej, aby była bezpieczna, przed jej wykorzystaniem warto przeprowadzić proces filtracji.

Pozwoli to usunąć nagromadzone osady, zanieczyszczenia oraz zapobiec rozwojowi glonów i bakterii. Do uzdatnienia deszczówki można użyć tabletek uzdatniających z chlorem, ozonatora wodnego lub lamp UVC. Zdezynfekowana w ten sposób woda będzie bezpieczna i nada się do podlewania jakichkolwiek roślin ozdobnych czy warzyw.

Tabletki z klorem Skuteczne w zwalczaniu bakterii i glonów, tanie, łatwe w użyciu
Ozonator Całkowicie ekologiczny, usuwa glony i zarazki, kosztowny sprzęt
Lampa UVC Bez środków chemicznych, niweluje bakterie i glony, kosztowna w eksploatacji

Na deszczówkę z filtrowania i mycia

Zdjęcie Zbieranie wody deszczowej: Jak to robić bezpiecznie?

Oprócz zbierania oczyszczonej deszczówki z rynien i przewodów spustowych na dachu, istnieje wiele innych powierzchni, z których można gromadzić opady. Są to m.in. powierzchnie dróg, chodników, tarasów i okalających budynki płyt betonowych.

Z tych miejsc najłatwiej zbierać deszczówkę za pomocą wpustów ściekowych, studzienek podłączonych do specjalnie w tym celu zaprojektowanej instalacji. Dzięki temu, za każdym deszczem woda będzie przepływała do osobnego zbiornika.

Filtrowanie i odkażanie deszczówki

Jednak gromadząc deszczówki z takich powierzchni jak drogi, chodniki i place manewrowe, koniecznie trzeba je wcześniej dokładnie przefiltrować i odkażać. Zebrane tędy wody mogą bowiem zawierać oleje samochodowe, środki chemiczne, piasek i inne zanieczyszczenia.

Dlatego przed wykorzystaniem deszczówki do celów gospodarstwa domowego obowiązkowo trzeba zastosować filtry mechaniczne i absorpcyjne, a następnie zdezynfekować wodę za pomocą promieniowania UV.

Beczka na deszczówkę

Do gromadzenia deszczówki świetnie sprawdzą się specjalnie zaprojektowane zbiorniki lub beczki na deszczówkę. Są one wykonane najczęściej z materiałów takich jak tworzywo sztuczne, stal nierdzewna, beton czy włókno szklane. Można wybierać między tradycyjnymi cylindrycznymi beczkami na deszczówkę, prostopadłościennymi zbiornikami, a nawet wolnostojącymi studniami.

  • Beczka na deszczówkę powinna być odporna na promieniowanie UV, mróz i nagrzewanie w pełnym słońcu.
  • Dobrze sprawdzą się modele wyposażone w pokrywy rewizyjne, filtry, odpływy czy krany spustowe.

Przy wyborze wielkości beczki na wodę deszczową warto kierować się wielkością powierzchni dachu, z którego zamierzamy zbierać deszczówkę. Przeliczając, że z 1 m2 dachu rocznie uzbiera się 500-700 litrów deszczu, dobierz pojemność zbiornika.

Na deszczówkę z pompowania i użytku

Gromadzona w beczce deszczówka nie będzie miała ciśnienia hydrostatycznego jak w wodociągu domowym, dlatego do jej transportu i dystrybucji trzeba zastosować pompę. Może to być niewielka pompka ogrodowa lub jeżeli chcemy doprowadzić wodę do instalacji wewnątrz domu, będzie potrzebna bardziej zaawansowana konstrukcja.

Przy wyborze pompy do deszczówki warto zwrócić uwagę na jej zasilanie (sieciowe lub akumulatorowe), wysokość podnoszenia i wydajność. Dobrej jakości pompa pozwoli czerpać i transportować wodę deszczową do dowolnego punktu na posesji. Odporna na działania żrące filtrów wodnych i innych substancji chemicznych.

Beczka deszczówka wraz z odpowiednią pompą i systemem przewodów rurowych pozwoli na pełne wykorzystanie bezpłatnej wody opadowej do zasilania ogrodu, ale też do sprzątania, prania, spłukiwania toalet, a nawet w niektórych przypadkach do picia.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia różne sposoby na gromadzenie deszczówki i jej późniejsze bezpieczne wykorzystanie w domu i ogrodzie. Dowiemy się jak zadbać o czyste rynny i dach, by do beczki deszczówka trafiała woda wolna od zanieczyszczeń. Omówiono też metody filtrowania i dezynfekcji deszczówki przed użyciem jej do podlewania roślin czy mycia.

Przedstawione zostały zalety różnych rodzajów zbiorników i beczek na deszczówkę, ich pojemności i umiejscowienia. Poradnik tłumaczy także, jaką wybrać pompę do transportu deszczówki i jak rozprowadzić ją po całej posesji, aby w pełni wykorzystać ten darmowy zasób wody.

Najczęstsze pytania

Pojemność beczki dobieramy w zależności od wielkości powierzchni dachu, z którego chcemy zbierać deszczówkę. Przyjmuje się, że z 1 m2 dachu rocznie można zebrać od 500 do 700 litrów deszczówki. Mnożąc tę wartość przez całą powierzchnię naszego dachu, otrzymamy orientacyjną pojemność beczki, jaka będzie potrzebna.

Beczkę na deszczówkę warto ustawić w zacienionym miejscu, najlepiej na utwardzonym podłożu, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Nie powinna też stać zbyt blisko fundamentów domu czy bezpośrednio na trawniku. Dobrze sprawdzi się np. tył domu, altana ogrodowa lub specjalny podest obok rynny.

Deszczówka zgromadzona w beczce nie będzie miała ciśnienia jak woda w kranie. Do jej transportu potrzebna jest pompa – może to być mała pompa ogrodowa do węża, ale jeśli chcemy poprowadzić wodę do wnętrza domu, przyda się pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym i systemem rur.

Choć deszczówka nie zawiera szkodliwych substancji dodawanych do wody wodociągowej, to jednak może być skażona bakteriami i drobnoustrojami. Dlatego przed piciem koniecznie trzeba ją zdezynfekować za pomocą promieni UV i przefiltrować specjalnymi filtrany wody pitnej.

Aby zapewnić jak najlepszą jakość zbieranej deszczówki, zaleca się czyszczenie rynien dachowych minimum dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią. Sam zbiornik też warto okresowo opróżniać i myć, zwłaszcza po długotrwałym okresie suszy, gdy woda mogła zastać w beczce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Butelkomat w Warszawie: Dlaczego warto z niego korzystać?
  2. Jak estetycznie ukryć śmietnik w ogrodzie? Porady
  3. Kontenery na odzież używaną: Jak znaleźć i korzystać?
  4. Bułgaria w październiku - jaka będzie pogoda na wakacjach?
  5. Ile waży dorosły bocian? Zaskakująca waga ptaka
Autor Magdalena Fijałkowska
Magdalena Fijałkowska

Jestem założycielem portalu poświęconego ekologii, który powstał z mojej pasji do ochrony naszej planety. Od lat fascynuje mnie, jak małe zmiany w codziennym życiu mogą przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Specjalizuję się w segregacji odpadów, zrównoważonym rozwoju i sposobach na minimalizowanie naszego wpływu na Ziemię. Moim celem jest edukowanie innych, jak żyć bardziej ekologicznie, dzieląc się praktycznymi poradami, nowinkami naukowymi i inspirującymi historiami sukcesu. Wierzę, że każdy z nas ma siłę, by wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety, i poprzez moją pracę, chcę udowodnić, że ekologiczny styl życia jest możliwy i niezbędny. Zapraszam do wspólnej podróży w kierunku bardziej zielonej Ziemii.

 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Cena kompostu: Co wpływa na koszt?
KompostowanieCena kompostu: Co wpływa na koszt?

Co wpływa na cenę kompostu? Jak kupić tani kompost luzem lub w workach? Gdzie szukać okazji na kompost w okolicy? Przeczytaj porady oraz dowiedz się jak samodzielnie wytwarzać tani kompost w przydomowym kompostowniku z odpadków.

Hodowla dżdżownic: Przewodnik od A do Z
KompostowanieHodowla dżdżownic: Przewodnik od A do Z

Przystępny poradnik o tym jak hodować dżdżownice kalifornijskie - od wyboru gleby i pojemników po żywienie, rozmnażanie i optymalne warunki bytowe. Poznaj tajniki opłacalnej hodowli tych pożytecznych stworzeń oraz sprzedaży nadwyżek biomasy i żywych osobników.